סיסטיק פיברוזיס (CF)

סיסטיק פיברוזיס היא מחלה תורשתית הגורשמת לקשיי נשימה. המחלה פוגעת בריאות, במערכת העיכול, בלבלב, במערכת המין ובבלוטות הזיעה. מדובר במחלה נפוצה בכל העולם המערבי, ובעיקר ברקב בנים, והיא יכולה להביא להתרבות חיידקים בריאות. תסמיניה של סיסטיק פיברוזיס הם כאבי בטן, כאבי בטן והקאות מרובות, התכווצות של השרירים, עייפות כרונית וזיעה מרובה, הנגרמת לעיתים בגלל איבודמלחים בגוף.
 
סיסטיק פיברוזיס ניתנת לטיפול על ידי חדר מלח בזכות התנאים האופטימליים שבו. הטמפרטורה בחדר היא כ- 22 מעלות והלחות היא נמוכה יחסית ועומדת על 41 אחוזים, והם יכולים למתן את ההזעה המרובה. את הקירות והתקרה מצפה שכבת מלח יבש בריכוז של 98 אחוזים, ותרסיס מלח יבש מוזרם אל תוך החדר באופן קבוע. הנוכחות הגדולה של המלח היבש עוזרת להשיב אל הגוף מלחים שאבדו.

מחלות פיבריליות חוזרות ונשנות

מחלות פיברליות תוקפות בעיקר בעונות מעבר, כאשר מתרחש שינוי בתנאי מזג האוויר. על פי הרפואה הסינית, בחילופי עונות גוף האדם אנו מאוזן. במקרה שכזה הגוף לא תמיד מצליח להתמודד עם שינוי זה, ולכן תיווצרנה מחלות.

מחלות פיברליות מתאפיינות, בין היתר, בשיעול, צינון, ליחה, חום גבוה, שפעת ועוד. המחלות נגרמות עקב מערכת חיסונית חלשה ולרוב הן יוצרות קשיי נשימה. בעת צינון, לדוגמא, יכולה להיווצר ליחה רבה שמקשה על כניסת אוויר אל תוך הגוף.
מחלות פיברליות ניתנות לטיפול באופן טבעי על ידי חדר מלח. חדר מלח יכול להשיב את האיזון לגוף, לחזק את המערכת החיסונית ולפתוח את דרכי הנשימה, בזכות שכבת המלח היבש שמצפה את חלל החדר ומוזרם לתוכו והנתרן כלוריד המכיל יונים שליליים ומגביר את המערכת החיסונית בסביבת החדר.

ברונכיטיס ספסטית

ברונכיטיס היא דלקת בסמפונות שמחברות בין הריאות לבין קנה הנשימה, וחלק מתסמיניה הם שיעול, ליחה וחום. מדובר במחלה נפוצה בקרה מעשנים, אך לא רק, והיא באה לידי ביטוי בקושי לנשום, היות והדלקת חוסמת את הסמפונות.
ברונכיטיס יכולה להימשך לתקופה ארוכה ויכולה להיות חריפה מאוד. המחלה נגרמת בדרך כלל על ידי נגיפים, שפוגעים בתאים שמהם מופרש ריר בסמפונות של הריאה. במקרים אחרים המחלה נגרמת על ידי חיידקים.
דלקת סמפונות כרונית היא מעין מחלת ריאות חסימתית קשה, שבאה לידי ביטוי בשיעול, והיא נמשכת חודשים ספורים בשנה, למשך יותר משנתיים.
ברונכיטיס ניתן לטיפול על ידי חדר מלח בזכות סגולותיו לפתוח את דרכי הנשימה ולחזק את המערכת החיסונית. היות ועישון מחליש את המערכת החיסונית, ברונכיטיס נפוץ כל כך בקרב מעשנים, אך הנתרן כלוריד, שמכיל יונים שליליים, שמוזרם אל תוך החדר מחזק את המערכת החיסונית בחדר. קשיי הנשימה מטופלים באמצעות המלח היבש שמצפה את החדר ומוזרם פנימה באופן קבוע.

אסטמה אלרגית

שני שליש ממקרי האסטמה נגמרים עקב אלרגיה, ולכן אסטמה אלרגית היא הנפוצה ביותר מכל סוגי האסטמה. בדרך כלל היא מופיעה כבר בגיל צעיר והיא תלוית רקע רפואי אישי ומשפחתי. אם לבני משפחה יש מחלות אלרגיות, הסיכוי לחלות באסטמה אלרגית גבוה יותר. גם החשיפה לעישון מעלה את הסיכוי לחלות במחלה.
בעת התקף אסטמה אלרגית מתרחש חסימה או היצרות של דרכי האוויר, ועל כן מתרחש קוצר נשימה.
את קשיי הנשימה המאפיינים אסטמה אלרגית אפשר להעלים על ידי חדר מלח. חלקיקי המלח היבש שמצפה את החדר ומוזרם לתוכו באופן קבוע נטחנים למנות אופטי למליות המאפשרות את כניסתו של המלח אל מערכת דרכי הנשימה, ובכך לפתוח אותה ולאפר כניסת אוויר בקלות. אלרגיה יכולה להעיד על מערכת חיסונית חלשה, אך נתרן כלוריד שמכיל יונים שליליים ומוזרם אל תוך חדר המלח עוזר לחזק את מערכת החיסון.

אסטמה

אסטמה היא מחלה בה מתרחש קוצר נשימה, והיא שילוב של תורשה וגורמים סביבתיים. בדרך כלל ההתקפים מתרחשים כתוצאה מאלרגיה. גורמים נוספים להתקף הם צינון או שפעת, התעמלות, עישון, לחות גבוהה מדי, בין היתר. חולי אסטמה עלולים לחוות קוצר נשימה, נשימה כבדה, קוצר נשימה, סיבולת לב ריאה נמוכה, שיעול כרוני (בעיקר בשעות הלילה) ותחושת לחץ או כאב באזור החזה. קוצר הנשימה מתאפיין בקושי להוציא אוויר מהריאות, עקב חסימה בקנה הנשימה. התקפי אסטמה יכולים להתרחש בכל גיל והם תכופים בקרב אנשים בעלי אלרגיה. עם זאת, חלק מן הרופאים טוענים כי מדובר במחלה המושפעת גם, אך לא רק, מסיבות פסיכולוגיות. כלומר, גורמים נפשיים כמו לחץ יכולים להחמיר את המחלה, ולהיפך.
התקפי אסטמה הם קשים, ומצריכים ביצוע אינהלציה, או להשתמש במשאף מיוחד, על מנת לפתוח את דרכי הנשימה.

חדר מלח נועד לתת פתרון טבעי לטיפול במחלות דרכי הנשימה, ביניהן אסטמה. יכולתו של חדר מלח לטפל באסטמה טמונה בתנאים שבו – לחות וטמפרטורה נוחות – ובמלח היבש שמצפה את הקירות והתקרה של החדר ואף מוזרם אל תוך החדר כתרסיס על בסיס קבוע. חלקיקי המלח נטחנים לכמות האופטימלית על מנת שיוכל להיכנס אל דרכי הנשימה. למעשה המלח היבש עוזר לפתוח את דרכי הנשימה, ובכך הוא יכול להוות תחליף לעזרים אחרים, כמו אינהלציה.

סטרידור

סטרידו הוא סימפטום של דלקת בדרכי הנשימה, והוא נפוץ בעיקר בקרב פעוטות עד גיל שלוש. עם זאת, הוא יכול להופיע גם בקרב פעוטות שאין להם דלקת בדרכי הנשימה.
יש מי שמתאר את השיעול כשיעול נביחה, שכן הוא נשמע כמו כלב.
סטרידו מגיע לרוב בעונת החורף, ואיתו מגיע שיעול חזק מאוד, הנשמע כמעין נביחה. מלבד השיעול הנבחני, נשמעת מעין שריקה בעת נשימה עקב דלקת בדרכי הנשימה העליונים והתחתונים. מי שנולד עם חסימה בקנה הנשימה יכול לחוות סטרידו, אך בעונת החורף הוא ייגרם בגלל דלקת אשר תביא לחסימה של כניסת אוויר אל תוך הגוף. אפשר לטפל בשיעול החוזר על ידי לקיחת כדורי סטרואידים, אם מדובר במקרה חירום.
חדר מלח יכול לטפל בשיעול החזק, ואומרים שאוויר קר מכווץ את כלי הדם וכך השיעול נחלש. הטמפרטורה והלחות בחדר.

סינוסיטיס

סינוסיטיס הוא זיהום או דלקת במחללי הסינוסים, אשר פוגע בתהליך הניקוז הטבעי של חלל הסינוסים וחוסם אותו. בחלק מן המקרים הבעיה מתרחשת עקב התקררות חריפה או הופעת מוגלה. סינוסיטיס יגרום לתופעות שונות, ביניהן נזלת ואף סתום וכאבים באזור העיניים.
שיטות לטיפול בסינוסיטיס הן תרסיס אף, אנטיביוטיקה ושטיפה של הסינוסים. במקרים חמורים יש צורך לבצע ניתוח.
בעיית סינוסיטיס אפשר לפתור לא רק על ידי שטיפה של הסינוסים במלח, אלא גם על ידי שהות בחדר מלח. אל תוך חדר מלח מוזרם תרסיס מלח יבש והחדר כולו מצופה בשכבת מלח יבש, שחודר אל דרכי הנשימה ומאפשר כניסת אוויר לתוך הגוף. הטיפול בחדר הוא טבעי ולא פולשני, בניגוד לשטיפה של הסינוסים.

אלרגיות וקדחת השחת

אלרגיות הן תופעה נפוצה, שבה הגוף דוחה חומרים מסוימים. אלרגיות מוכרות הן לפרוות של כלבים, חתולים וחיות נוספות, מאכלים מסוימים, כמו חלב או חיטה, עקיצות דבורים וחרקים אחרים, אבקנים של פרחים ועוד. אלרגיות יכולות להשפיע רבות על אורח חייו של אדם, במיוחד במקרים בהם אין לו כל אפשרות להימנע מגורמי התקפות האלרגיה.
מקרה ידוע של תגובה אלרגנית ואי יכולת להימנע ממנה היא פריחת עצים ופרחים. בעת האביב יכולה להתרחש תגובה אלרגנית המכונה בשם קדחת השחת, ולכן היא נקראת גם קדחת אביבית. קדחת השחת היא אחת האלרגיות הנפוצות ביותר בכל העולם, והיא בעלת סימנים ברורים של התעטשות, נזלת ועיניים דומעות. בחלק מהמקרים גם יופיעו עיגולים שחורים מסביב לעיניים. אדם אשר סובל מאסטמה יחווה גם קוצר נשימה עקב התפזרות האבקנים של הפרחים.
אלרגיה מרמזת על בעיה במערכת החיסונית. על כן חדר מלח יכול לטפל בקדחת השחת ואלרגיות אחרות על ידי חיזוק המערכת. החדר הוא בעל איכויות אנטיספטיות גבוהות ואליו מוזרם נתרן כלוריד, המכיל יונים שליליים שעוזרים לחזק את המערכת החיסונית.

התקררויות

התקררויות הן תופעה נפוצה בעונת הסתיו, אך בעיקר בעונת החורף. כאשר ישנו שינוי במזג האוויר, הגוף מושפע מכך ויוצא מאיזון. כאשר מקוררים ישנה נזלת ואיתה מצטברת ליחה, ושתיהן גורמות לחסימת דרכי הנשימה. היות והתקררויות גורמות לתופעה של אף "סתום", הנשימה תתבצע דרך הפה. במצב כזה הנשימה אינה מבוקרת ומסוננת, ולכן תיכנס אל הגוף כמות גדולה מדי של אוויר.
קושי בנשימה בעת התקררויות מצריכה ביצוע אינהלציה, אך חדר מלח מהווה תחליף מצוין לה ולתרופות האחרות שלוקחים החולים, שכן הטיפול בו מתבצע בשיטה טבעית.
הקירות והתקרה של חדר מלח מצופים במלח יבש בריכוז של 98 אחוז ואל החדר מוזרם תרסיס מלח יבש באופן קבוע ומבוקר. המלח ידוע ביכולתו לשמור על איכותו האנטיספטית של החדר והוא פותח את דרכי הנשימה. התקררויות מתרחשות כאשר המערכת החיסונית אינה במיטבה, אך נתרן כלוריד המכיל יונים שליליים מוזרם גם הוא אל החדר, והיונים מחזקים את מערכת החיסון.

נזקי עישון ומחלת COPD

עישון ידוע כגורם המחליש את המערכת החיסונית של הגוף. נזקי העישון הם רבים, וביניהם מחלת ריאות חסימתית, ליחה, שיעול, התקפי אסטמה, ועוד. במקרה של מחלת ריאות חסימתית (COPD), צריך לפתוח את דרכי הנשימה של החולה, ולכם כך מתבצעת אינהלציה וניתנים תרופות שונות.
קוצר נשימה (או אסטמה) וסיבולת לב ריאה נמוכה הם תרחישים נפוצים בקרב אלו שמעשנים. גם ברונכיטיס, שהינה דלקת בסמפונות המחברות בין קנה הנשימה לריאות, אינה פוסחת על המעשנים.
נזקי העישון מביאים לתוצאה ברורה אחת- קשיי נשימה. אינהלציות אומנם מצליחות לפתוח את דרכי הנשימה ולאפשר כניסה של אוויר אל תוך הגוף, אך הן מחלישות את הגוף ומתבצע בהן שימוש בחומרים שאינם טבעיים.
נזקי עישון ניתנים לטיפול באופן טבעי על ידי חדר מלח, שכן הוא עוזר לפתוח את דרכי הנשימה. חלקיקי המלח היבש שממלאים את החדר נטחנים לכמות שתאפשר כניסה של המלח אל מערכת דרכי הנשימה ופתיחה שלה. גם את בעיית מערכת החיסון החלשה הנגרמת עקב עישון ניתן למתן בחדר מלח. אל החדר מוזרם נתרן כלוריד, שמכיל יונים שליליים, אשר מחזקים את המערכת החיסונית בסביבת החדר.

דלקות ונוזלים באוזניים

דלקות באוזניים מאופיינות בכאב חד או תחושת קהות באוזן. הכאב נגרם עקב חיידק, זיהום או נפיחות באוזן התיכונה. דלקות אוזניים שכיחות בעיקר בקרב ילדים, אך ככל שמתבגרים מבנה האוזן משתנה וכך פוחתת השכיחות לדלקות.
דלקות אוזניים מתחלקות לשני סוגים. הסוג הראשון הוא דלקת אוזניים חריפה שנגרמת על ידי חיידק, וברבים מן המקרים יהיו אלרגיה או זיהום של דרכי הנשימה העליונים לפני שתופיע הדלקת. הסוג השני הוא דלקת אוזניים כרונית, שמתרחשת לאחר חזרה מרובה של דלקות אוזניים חריפות. כאשר ישנה דלקת אוזניים כרונית ניתן להבחין בירידה באיכות השמיעה.
חדר מלח יכול לטפל בדלקות אוזניים על ידי חדירת מלח יבש אל מערכת דרכי הנשימה וניקוי האלרגיה או הזיהום שנמצאים בה. אחת הסיבות לדלקת אוזניים היא חוסר לחות באוזן, וחדר מלח יכול לאזן את הלחות, כיוון שאחוזי הלחות בו עומדים על כ- 41 מעלות.

ליחה כרונית

בעונת החורף אנשים נוטים לחלות ולסבול מצינון קשה ונזלת, שמביאה איתה הצטברות ליחה והחולה מתקשה לנשום.
ליחה כרונית אינה קשורה בהכרח למזג אוויר או לחולי, הליחה יכולה להופיע בכל השנה, והצטברות הליחה עלולה לחסום את דרכי הנשימה ולגרום לקשיי נשימה. ליחה כרונית מצביעה על רצונו של הגוף להיפטר מדבר מה, והליחה היא הדרך שלו לעשות זאת. הליחה יכולה להיגרם מאלרגיות לחלב, חיטה ושאר מזונות, בגלל רמת חומציות גבוהה בגוף, בין היתר.
חדר מלח יעזור לבעיית הליחה ולפתיחת דרכי הנשימה היות וחלקיקי המלח היבש שנמצאים בו נטחנים למנות אופטימליות אשר מאפשרות את הכניסה שלו אל דרכי הנשימה. כאמור, ליחה כרונית יכולה להיגרם כתוצאה מתגובה אלרגית. אלרגיה מעידה על מערכת חיסונית חלשה, וגם בבעיה זו ניתן לטפל בחדר מלח בזכות היונים השליליים שנמצאים בנתרן כלוריד המוזרם אל תוך החדר ועוזרים לחזק את המערכת החיסונית בסביבת החדר.

פסוריאזיס

המונח פסוריאזיס, העונה גם לשם ספחת, מציין מחלת עור כרונית, אשר מתאפיינת בחילוף מוגבר של תאי הגוף. מחלת פסוריאזיס באה לידי ביטוי בהופעתם של רבדים על העור, המכוסים בקשקשת. המחלה נגרמת מסיבות שונות, כמו פגיעה בקיבה ובמערכת העיכול, תפקוד פגום של הכבד, מצבי לחץ צריכה מוגזמת של שומנים ואלכוהול ולעיתים גם קשורה לגנים מסוימים. בעיות אלה הן סיבה ישירה למערכת חיסון חלשה של הגוף. עישון גם הוא עלול לגרום לפסוריאזיס, היות והוא מחליש את המערכת החיסונית. המחלה אינה מדבקת ואינה מועברת במגע.
חדר מלח יכול לטפל בבעיה על ידי המלח היבש שהופך את החדר לנקי מגורמי מחלה, ועל ידי נתרן כלוריד שמוזרם אל תוך החדר, כיוון שהוא מכיל יונים שליליים שעוזרים לחזק את מערכת החיסון בחדר.

נזלת כרונית

נשימה נכונה, וחשוב מזה בריאה, היא זו המתבצעת דרך האף. באמצעות האף הנשימה נעשית באופן מבוקר והאוויר שנכנס לגוף עובר סינון. כאשר יש נזלת כרונית והאף סתום, הנשימה תתבצע דרך הפה. בעת נשימה דרך הפה הנשימה אינה מבוקרת ואל תוך הגוף נכנסת כמות אוויר גדולה מהרצוי. יחד עם זאת, במצב של נזלת כרונית ונשימה דרך הפה הלחות והטמפרטורה של האוויר שנכנס אל תוך הגוף אינן מבוקרות.
על ידי חדר מלח ניתן לרפא נזלת כרונית. ב חדר ישנו מלח היבש שמצפה את חלל החדר ומוזרם באופן קבוע אל תוך החדר. חלקיקיו גם המלח נטחנים למנות אופטימליות המאפשרות כניסתו של המלח אל דרכי הנשימה ופתיחה שלהם. בעת שדרכי הנשימה נפתחים, ניתן לנשום כראוי דרך האף.